Zagadkowa dziura w emeryturach

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak ważne jest wykształcenie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak ważne jest wykształcenie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Gospodarka pędzi, płace wraz z nią, a wpływy ZUS są o 3 miliardy złotych mniejsze niż powinny być – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

O czym dokładnie informuje Puls Biznesu?

Jak pisze gazeta, w pierwszym półroczu tego roku w ramach składek emerytalnych i rentowych ma wpłynąć do urzędu jedynie 65 miliardów 800 milionów złotych, czyli o 300 milionów mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. To pierwszy spadek wpływów z tego tytułu od 2008 roku. Zjawisko jest o tyle zaskakujące, że polska gospodarka w tym okresie bardzo dobrze sobie radziła – wzrost gospodarczy wyniósł 3,3 procent. Rosły również płace i zatrudnienie.

Co na to ZUS?

ZUS przekonuje – czytamy w „Pulsie Biznesu” – że spadek nie jest groźny i dochody wkrótce znów przyspieszą. Różnice w nich tłumaczy „okresowymi wahnięciami”.

Powody do niepokoju widzą jednak ekonomiści. Ich zdaniem trzeba uważnie śledzić rozwój wydarzeń. „Te dane są zaskakujące i zastanawiające” – mówi gazecie główny ekonomista Plus Banku Wiktor Wojciechowski.

„Puls Biznesu” pisze, że najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie kurczenia się składek, to unikanie ich opłacania. Być może coraz większa część pracowników przechodzi na umowy cywilnoprawne lub do szarej strefy i nie odprowadza składek emerytalnych lub robi to w niewielkim zakresie.