Nowe zasady waloryzacji emerytur – jak się do nich przygotować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Jak ważne jest wykształcenie? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Jak ważne jest wykształcenie? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rząd kończy pracę nad rewolucją zasad waloryzacji emerytur i rent. Jaka będzie waloryzacja? Ile dokładnie dostaniemy więcej do emerytury i renty? Zapraszamy do lektury!

Waloryzacja rent i emerytur 2019

Rząd kończy pracę nad projektem budżetu i rewolucją waloryzacji, ostateczny projekt ma zostać zatwierdzony na początku przyszłego roku. Prognozowana waloryzacja rent i emerytur w marcu 2019 ma być najwyższa od lat, emerytury wzrosną o 3,26%. Wiele osób jest jednak zaskoczonych, ponieważ według informacji z ZUS o wysokości hipotetycznej emerytury, dostaną… mniej pieniędzy.

Po obniżeniu wieku emerytalnego składki są odprowadzane krócej i mniej waloryzowane. Mniejsza kwota będzie dzielona przez większą liczbę miesięcy, przez które będzie wypłacane świadczenie. Tym samym miesięczne wypłaty muszą być niższe.

Wskaźnik waloryzacji

Na wskaźnik waloryzacji składają się dwa czynniki:

  • Inflacja emerycka – do waloryzacji konieczna jest analiza, jakie produkty kupują emeryci i ile te artykuły będą kosztować po inflacji
  • Realny wzrost wynagrodzeń – do waloryzacji wykorzystywane są dane o wzroście płac pracowników w poprzedzającym roku

Prognozowane stawki emerytalne w 2019 roku

Koszt przewidywanej waloryzacji emerytur w 2019 roku to prawie 7 mld mln złotych, podwyżki będą więc rekordowe. W praktyce oznacza to, że po wprowadzeniu proponowanego wskaźnika waloryzacji najniższa emerytura wzrośnie o około 33,00 zł brutto, a przeciętne świadczenie wzrośnie z 1029 zł do 1063,37 zł brutto. Stawka netto najniższej emerytury i rent wzrośnie o ponad 26 zł i wyniesie 904,67 zł netto.

Matczyne emerytury

Warto śledzić prace i doniesienia związane z projektem tzw. matczynych emerytur. Rząd przygotowuje projekt emerytur dla matek, które zajmowały się przez całe życie wychowaniem dzieci. Kobiety, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci, będą mogły liczyć na dodatkowe środki.

Szukasz ciekawych i przydatnych porad dotyczących biznesu i finansów? Sprawdź koniecznie serwis Porady.org.