
Blog, czyli sposób na drugą emeryturę
Bywa, że opieka nad osobami w podeszłym wieku bywa niemożliwa w warunkach domowych. W takim wypadku warto zainteresować się ofertą domów dla rencistów. Takie placówki, przystosowane są do goszczenia, wymagających stałej opieki starszych ludzi.
Zatrudniony w nich personel jest wyuczony i odpowiedzialny, a sprzęt, w który wyposażony są domy rencistów, ułatwia funkcjonowanie zarówno personelu, jak i mieszkańców.
Dobrym przykładem takiej pomocy jest łóżko szpitalne. Czym jest i dlaczego warto je stosować w domach dla rencistów?
Łóżko szpitalne to łóżko dostosowane do osób wymagających specjalnej opieki. Ułatwia niesienie pomocy, dzięki wielu funkcjom, które oferuje. Jego podstawową zaletą jest możliwość dostosowania nachylenia jego poszczególnych części i wysokości.
Gdy rencista przebywa w bezruchu przez większość swojego czasu, jego skóra uwięziona jest między kością a materacem, co z czasem powoduje odciski. Dzięki możliwości dostosowywania nachylenia tak, aby przenosić ciężar ciała z jednej strony na drugą, unikamy odleżyn. Do łóżka szpitalnego, można również dostosować, specjalne rodzaje materacy: takie, dla osób nie podnoszących się z łóżka i dla tych aktywnych. Ponadto dzięki regulacji wysokości, na której znajduje się głowa i nogi osoby starszej, możemy pobudzić krążenie krwi w organizmie. Łóżko ułatwiaj również podnoszenie i wstawanie, dzięki regulacji jego wysokości.
Warto pamiętać, że osoby starsze, umieszczone w domu rencisty, zmagają się z różnorakimi problemami zdrowotnymi. Łóżko szpitalne pomaga przy chorobach nie tylko natury fizycznej, ale również psychicznej. Bywa, że osoby cierpiące na demencję starczą, Alzheimera lub inne zaburzenia poznawcze, zapominają o tym, gdzie się znajdują i co im dolega. W takich wypadkach łóżko lekarskie wydaje się być świetnym rozwiązaniem. Poręcze uniemożliwiają upadek, tym samym zapobiegając złamaniom i innym uszkodzeniom ciała. Ponadto, przydają się również do podpierania się, w czasie poruszania się po łóżku, lub w czasie schodzenia czy wchodzenia.
Praca opiekuna ludzi starszych to praca obciążająca kręgosłup. Ponadto często trzeba spionizować pacjenta, aby podać mu leki, lub posiłek. Dlatego łóżko medyczne, które umożliwia dostosowanie wysokości do potrzeb opiekuna, tak aby mógł wygodnie wykonywać swoją pracę, wydaje się świetnym rozwiązaniem. Takie łóżko umożliwia również, wygodne przemieszczanie osoby starszej, w pomieszczeniu, w którym się znajduje.
Do wyboru mamy łóżko medyczne elektryczne oraz mechaniczne. To pierwsze umożliwia regulację poziomu nachylenia i wysokości, z poziomu pilota. Jego mechaniczna wersja, nie posiada takiej funkcji i z tej przyczyny, jak nazwa wskazuje, każdą zmianę położenia, opiekun musi wykonać ręcznie. Jest to oczywiście, dużo bardziej uciążliwe i zajmujące czas. Ponadto, właściciel łóżka, nie jest w stanie regulować swojego ułożenia samodzielnie, jak w przypadku łóżka elektrycznego, które jest dodatkowo kosztowniejszą opcją.