Czym jest emerytura?

2020.04.05

0 minut i 58 sekund

Zdjęcie stockowe

Emerytura to czas, w którym po wielu latach wyczerpującej niekiedy pracy, powinniśmy móc sobie pozwolić na spokojny wypoczynek, podróżowanie i być może nawet spełnianie marzeń, których nie udało nam się zrealizować wcześniej.

Czy tak jest naprawdę?

Niestety, niewiele osób w Polsce może sobie na taki komfort pozwolić. Wystarczy zastanowić się, jaki jest w naszym kraju stereotypowy wizerunek emeryta. Myślimy zwykle o osobach schorowanych, które wystają godzinami w kolejkach do lekarza (gdyż na wizyty prywatne nie mogą sobie pozwolić) i ledwo starcza im na lekarstwa, a czasem bez pomocy bliskich, w ogóle na leczenie nie mogłyby sobie pozwolić. Wiele osób zaczyna sobie zdawać sprawę, że w kwestii emerytur liczenie na państwo jest dość naiwne.

Co zatem należy zrobić?

Doświadczenie pokazuje, że bardzo ważnym jest, by posiadać odpowiednie zabezpieczenie. Jako ekspert emerytalny wiem dobrze, że wystarczy odkładać miesięcznie niewielkie kwoty pieniędzy, by móc sobie pozwolić w wieku tych grubo ponad 60 lat na dostatnie i godne życie. Nasze codzienne wyrzeczenia nie są wtedy duże, a zyski w przyszłości nieocenione.